• Polimery Które "Leczą Się" Same

    15 marca 2023
    Zespół japońskich naukowców opracował samonaprawiający się polimer używając do tego po raz pierwszy gotowego związku. Strategia, którą zastosowali, jest obiecująca szczególnie w zakresie poprawy trwałości i minimalizacji wpływu na środowisko różnych komercyjnych polimerów dla szerokiego zakresie zastosowań.
    Czytaj więcej
  • Tworzywa Przewodzące

    08 marca 2023
    Polimery są grupą materiałów konstrukcyjnych, które na przestrzeni ostatniego stulecia zanotowały najintensywniejszy rozwój, łamiąc kolejne bariery ograniczające ich stosowanie. Początkowo nieodporne na starzenie, kruche, łatwopalne i trudne do przetwórstwa stały się pełnoprawnymi materiałami konstrukcyjnymi, a ponadto zaczęły wykazywać cechy niespotykane w materiałach konwencjonalnych: wytrzymałość względną większą od stali, elastyczność lepszą od kauczuku, przezroczystość wyższą od szkła, odporność na coraz wyższe temperatury, niepalność, biozgodność i zdolność zastępowania tkanek, pamięć kształtu, umiejętność samo naprawy czy zdolność przewodzenia prądu elektrycznego. Intensywny rozwój nauki w zakresie budowy i właściwości polimerów doprowadził do sytuacji, w której po raz kolejny w nad wyraz ciekawej historii tworzyw sztucznych złamano utarte schematy i stworzono materiał wcześniej nieistniejący – polimery przewodzące prąd elektryczny.
    Czytaj więcej
  • Jak Zidentyfikować Pigmenty?

    03 lutego 2023
    Pigmenty to drobnokolorowe proszki, które można mieszać ze spoiwem – takim jak olej lniany, guma arabska lub polimer. Podczas gdy barwniki są rozpuszczalne i rozpuszczają się w środku wiążącym (umożliwiając im chemiczne wiązanie z materiałem – idealne do barwienia tekstyliów), pigmenty są nierozpuszczalne i są zawieszone w środku wiążącym. Zdecydowana większość pigmentów jest wykorzystywana w większych gałęziach przemysłu, takich jak produkcja samochodów i tworzyw sztucznych.
    Czytaj więcej
  • Odpowietrzenie Formy Wtryskowej

    05 stycznia 2023
    Wiedząc czym jest forma wtryskowa i z jakich układów funkcjonalnych się składa oraz znając ich poszczególne funkcje warto skupić się na każdym z nich. Pomimo prawidłowego zaprojektowania wypraski (zgodnie z wymogami i zaleceniami dla technologii wtryskiwania tworzyw termoplastycznych) oraz pomimo wyboru dobrej narzędziowni i prawidłowego zaprojektowania i wykonania formy wtryskowej to tylko od użytkownika zależy to czy będzie prawidłowo produkowała wypraski.
    Czytaj więcej
  • Układ Przepływowy Formy Wtryskowej

    22 grudnia 2022
    Układ przepływowy pełni bardzo ważną funkcję w formie wtryskowej ponieważ gwarantuje poprawne i możliwie jak najszybsze wypełnienie gniazda formującego i przejście na fazę docisku. To jak będzie zaprojektowany oraz jaki jego rodzaj wybrany do konstrukcji formy będzie miało wpływ na sukces produkcji i uzyskane zyski.
    Czytaj więcej
  • Forma Wtryskowa Jako Najważniejszy Element Procesu

    14 grudnia 2022
    Forma wtryskowa stanowi jeden z najważniejszych elementów systemu produkcyjnego w technologii wtryskiwania tworzyw sztucznych. Bez niej wtryskarka i wszystkie urządzenia peryferyjne są bezużytecznym wyposażeniem – więc forma to „serce” procesu wytwarzania. Czasem bywa droższa niż wtryskarka, dlatego warto poznać dokładnie jak pracuje i dbać o nią, ponieważ serwis maszyny jest stosunkowo łatwy i możliwy na wykonania na miejscu a serwis i naprawa formy zwykle wiąże się z jej transportem do narzędziowni i niemałymi kosztami.
    Czytaj więcej
  • Znamy Zwycięzców Konkursu Złoty Medal Chemii 2022

    14 grudnia 2022
    Złoty Medal Chemii 2022 otrzymała Martyna Osada z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Tematem zwycięskiej pracy dyplomowej były dokładne obliczenia ab initio dla monowodorków metali alkalicznych i metali ziem alkalicznych. 
    Czytaj więcej