• Nowe Superrobaki Umożliwiają Masowy Recykling Polistyrenu

    18 czerwca 2022
    Gatunek robaka z apetytem na polistyren może być kluczem do recyklingu tworzyw na masową skalę. Naukowcy z University of Queensland odkryli, że pospolity „superrobak” Zophobas Morio może przeżerać się przez polistyren, dzięki enzymowi bakteryjnemu znajdującym w ich jelitach.
    Czytaj więcej
  • IX Kongres Polska Chemia Już Za Nami!

    07 czerwca 2022
    1 i 2 czerwca br., w niezwykłych, industrialnych przestrzeniach Cukrowni Żnin odbył się organizowany przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego IX Kongres Polska Chemia. Energia i klimat, przemysł 4.0, zrównoważona chemia i środowisko – to te obszary zdominowały dwudniowe, pełne inspirujących, ciekawych dyskusji, największe i najważniejsze, wydarzenie branży chemicznej w Polsce.
    Czytaj więcej
  • Temperatura a Właściwości Tworzyw Sztucznych

    06 czerwca 2022
    Jedną z zasadniczych wad tworzyw sztucznych jest ich mała stabilność właściwości wytrzymałościowych oraz skłonność do przechodzenia w stan kruchości podczas dłuższego oddziaływania zmiennych temperatur. W niektórych przypadkach wręcz nie pozwala to na ich stosowanie ze względu na dużą rozpiętość temperatury użytkowania i znaczące zmiany sztywności wytworzonych z nich elementów.
    Czytaj więcej
  • Nowa Metoda Recyklingu Odpadów Polistyrenowych

    30 maja 2022
    Naukowcy z Cornell odkryli nową metodę recyklingu dla odpadów polistyrenowych (PS), która obejmuje ich przetwarzanie w kwas benzoesowy, substancję chemiczną o szerokim zastosowaniu i zapotrzebowaniu komercyjnym, w procesie wykorzystującym światło, środowisko bogate w tlen oraz wydajny katalizator na bazie żelaza. Zdaniem naukowców reakcja może mieć miejsce nawet w nasłonecznionym oknie.
    Czytaj więcej
  • Oznaczenie Zawartości Napełniacza

    27 maja 2022
    Napełniacze stosowane w przetwórstwie tworzyw sztucznych są to stałe związki nieorganiczne lub organiczne, zazwyczaj trudno rozpuszczalne w wodzie, odpowiednio rozdrobnione, których wprowadzenie do mieszanki uzasadnione jest: obniżeniem kosztu, zmniejszeniem skurczu, często także poprawą pewnych właściwości (twardości, odporności cieplnej, zmniejszeniem palności, czy przewodnictwa cieplnego) a w odniesieniu do napełniaczy aktywnych także wyraźną poprawę wytrzymałości (wprowadzenie sadzy do kauczuku powoduje wzmocnienie mieszanki i przyrost jej wytrzymałości na rozciąganie o około 150%).
    Czytaj więcej
  • XXVI Plastpol Udany Dla Grupy Azoty

    26 maja 2022
    Wczorajszy dzień na XXVI Międzynarodowych Targach Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL był niezwykle udany dla Grupy Azoty. Prócz medalu za biopolimerowe kompozycje termoplastyczne biodegradowalne i kompostowalne envifill® otrzymaliśmy także nagrodę TOP DESIGN za atrakcyjny i nowoczesny sposób prezentacji stoiska. Dziękujemy za docenienie! Na naszym stoisku byli obecni Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. i Prezes Zarządu Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. Tomasz Hryniewicz oraz Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Grzegorz Kądzielawski.
    Czytaj więcej
  • Rosnący Rynek Biopoliolefin

    23 maja 2022
    Trzcina cukrowa może wzrosnąć do wysokości 10 stóp w ciągu 12 miesięcy. Niezależne badania przeprowadzone przez jedną z firm eksperckich ds. rynku tworzyw sztucznych i technologii MLT Analytics (MLTA) wskazują, że wykorzystanie polietylenu i polipropylenu pochodzącego z zasobów odnawialnych, takich jak trzcina cukrowa, rośliny niejadalne oraz biogenne tłuszcze i oleje, może rosnąć równie szybko.
    Czytaj więcej