• Wielokrotne Przetwórstwo – Czy w Ogóle Możliwe?

  15 września 2021
  Tworzywa sztuczne składają się z długich makrocząsteczek zwanych łańcuchami, które podczas przetwórstwa ulegają zniszczeniu (skracaniu). Zmieniają się wtedy ich właściwości wytrzymałościowe i reologiczne (te związane z przepływem w formach wtryskowych czy głowicach wytłaczarskich). Czy zatem wielokrotne przetwórstwo jest możliwe. Postaramy się odpowiedzieć w tej publikacji na to pytanie oraz uczulić was na fakt degradacji tworzyw sztucznych.
  Czytaj więcej
 • Krystalizacja - Ważny Aspekt Przetwórstwa Tworzyw

  15 września 2021
  Termin krystalizacja kojarzy się nam zwykle z metalami, jednak również pewne tworzywa sztuczne mają zdolność do krystalizowania. Czym zatem jest krystalizacja? To proces podczas, którego z luźno rozmieszczonych w objętości uplastycznionego tworzywa makrocząsteczek zaczynają się tworzyć struktury krystaliczne zwane sferolitami. Struktury krystaliczne powstają wokół zarodków które samoczynnie powstają podczas ochładzania tworzywa lub wokół wszystkich zanieczyszczeń, ale i dodatków, które dodamy do przetwarzanego tworzywa podczas przetwórstwa. Przy czym na wstępie należy wspomnieć, że krystalizacji mogą podlegać tylko tworzywa z grupy częściowo krystalicznych.
  Czytaj więcej
 • „Zielone Ogrodzenie” w Grupie Azoty już rośnie

  31 sierpnia 2021
  Kilka godzin wspólnych starań pracowników Grupy Azoty i efekt na lata. Tak w skrócie można podsumować proekologiczną akcję nasadzenia roślin na ogrodzeniu Grupy Azoty, która odbyła się 31 sierpnia. Całe przedsięwzięcie jest kontynuacją zaangażowania spółki w działania zmierzające w kierunku redukcji emisji CO2.
  Czytaj więcej
 • Startuje akcja Zielone Ogrodzenie - Pogromcy CO2

  23 sierpnia 2021
  Pogromcy CO2 na START! już 31.08.2021r inaugurujemy akcję „Zielone Ogrodzenie” dzięki której ogrodzenie Grupy Azoty zazieleni się od pnączy i pomoże oczyszczać powietrze. Mamy nadzieją, że to dopiero początek podobnych działań a #ZieloneOgrodzenie #Pogromcy_CO2 będzie kontynuowana w samej Grupie Azoty a może nasz challange trafi również do innych firm oraz podmiotów współpracujących z Grupą Azoty.
  Czytaj więcej
 • Streaming Pogłębia Ślad Węglowy!

  10 sierpnia 2021
  Czy pandemiczne przejście z kin stacjonarnych na streaming online jest eko? Bez wątpienia, mniej dwutlenku węgla emitujemy w domowym zaciszu niż w salach multipleksów, jednak cały maraton ulubionego serialu na Netflixie czy HBO w znacznym stopniu przyczynia się do pogłębiania śladu węglowego. W jaki sposób biznes może przeciwdziałać zmianom klimatu podczas piątkowego wieczoru ze streamingiem w roli głównej?
  Czytaj więcej
 • Tworzywa Krystaliczne i Amorficzne – Różnice i Właściwości

  26 lipca 2021
  Poznanie i znajomość właściwości materiału jest podstawą zrozumienia problemów jakie mogą pojawić się podczas przetwarzania niezależnie czy są to metale, polimery, szkło czy drewno. Dlaczego informacja o tym jakie tworzywo chcemy przetwarzać jest taka ważna? Ponieważ oprócz wielu różnic wynikających z zjawisk jakie zachodzą w tych materiałach podczas ich przetwórstwa, ale i użytkowania, mamy do czynienia z znacząco różnym skurczem tych materiałów.
  Czytaj więcej
 • Tarnamid® – linia produktów do wyrobów o wysokiej estetyce powierzchni

  23 lipca 2021
  Estetyka, stabilność i różnorodność to powody, dla których przemysł a w szczególności producenci detali użytkowych wybierają tworzywa sztuczne jako materiał dający duże możliwości projektowe. Doskonały wygląd powierzchni połączony z wysoką wytrzymałością mechaniczną widocznych elementów łączy ze sobą Tarnamid® do wyrobów o wysokiej estetyce powierzchni.
  Czytaj więcej