Zastosowania

Tworzywa sztuczne mają olbrzymie zalety: są mocne, trwałe, lekkie i łatwe do kształtowania. Ich unikalne właściwości, możliwość dalszej modyfikacji i stosunkowo łatwe i przetwórstwo daje im przewagę nad tradycyjnymi materiałami. 

W zależności od odmiany, parametrów jakościowych i ewentualnych modyfikacji tworzywa mogą być stosowane w wielu gałęziach przemysłu, m. in. motoryzacja, opakowania, włókiennictwo, elektronika i elektrotechnika, dobra konsumenckie, sport, ochrona zdrowia, budownictwo i wiele innych.

Sukces i dynamiczny rozwój tworzyw stał się też paradoksalnie największym zagrożeniem dla ich przyszłości. Dziś widzimy że świadomość odbiorców czym są tworzywa i jak z nimi postępować nie nadążyła za ich dynamicznym rozwojem. Obecnie wiele osób patrzy obecnie na tworzywa wyłącznie z perspektywy tworzywowych odpadów trafiających do środowiska ale czy to właściwa perspektywa?

To tylko cześć obrazu bo tworzywa mają również ogromny potencjał ekologiczny który można wykorzystać odpowiednio z nimi postępując na wszystkich etapach cyklu życia, dbając żeby pozostawały w użyciu jak najdłużej zgodnie z założeniami Gospodarki w Obiegu Zamkniętym.

Oceniając wpływ tworzyw na środowisko staraj się patrzeć z dystansu żeby dostrzec pełen obraz.