Globalne ocieplenie i zanieczyszczenie środowiska to wyzwania z jakimi mierzy się dziś cała światowa populacja. Producenci tworzyw sztucznych, niesłusznie postrzegani jako główne źródło odpadów, od lat starają się zmniejszyć swój wpływ na środowisko naturalne.
Poprzez udoskonalanie procesów technologicznych, racjonalną gospodarkę surowcami, energią i produktami ubocznymi, ślad węglowy dla bazowych odmian Alphalonu® zredukowaliśmy do 30%. Wprowadziliśmy do oferty produkty oparte w 100% na tworzywie sztucznym pochodzącym z recyklingu o emisji CO2 zredukowanej ponad 90. Uzyskaliśmy 85% redukcję odpadów i dążymy do całkowitej eliminacji produktów ubocznych.
Teraz możesz używać swojego samochodu, artykułów gospodarstwa domowego, ubrań, wyposażenia mieszkania mając świadomość, że producenci również dbają o środowisko naturalne.
|
Czy wiesz może jaki jest ślad węglowy statystycznego Polaka?
Według badań EDGAR (Emissions Database for Global Atmospheric Research) każdy Polak odpowiada za emisję 24kg CO2 dziennie do atmosfery ziemskiej. Daje to rocznie 8,76 tony CO2 w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Ludzie nie generują sladu węglowego tylko oddychając na jego wysokość wpływa nawet rodzaj diety, sposób przemieszczania się i pokonywane dystanse
Wyprodukowanie 1 kg wołowiny generuje 60 kg CO2, a baraniny – 24 kg. Dla porównania 1 kg wieprzowiny i drobiu to emisja ok. 7 kg CO2 do atmosfery 1). Spalanie paliw płynnych generuje emisję na poziomie 2,7 kg dla diesla i 2,3 kg dla benzyny.
Średni ślad węglowy 1 kg Poliamidu 6 lokuje się w tej klasyfikacji pomiędzy produkcją 1 kg drobiu i spalaniem 1 l oleju napędowego i zależy od konkretnego producenta i stosowanej technologii. a w przypadku linii produktów EKO gdy w produkcji bazujemy na surowcach z recyclingu może być nawet niższy.
I co warto zauważyć, dzięki temu, że można go używać przez wiele lat a następnie poddać recyklingowi nawet 5-krotnie bez utraty właściwości jego obciążenie dla środowiska jest rzeczywiście śladowe w stosunku do codziennych obciążeń jakie musi udźwignąć nasza planeta. Dodatkowo dbając o odpowiednie segregowanie i recycling tworzyw na co dzień możemy pomóc w pełni aktywować i zwielokrotnić ekologiczny potencjał tworzyw sztucznych.
1) Environmental impacts of food production
|
Grupa Azoty od wielu lat angażuje się w działania wspierające idee zrównoważonego rozwoju i właściwego postępowania z tworzywami, działając lokalnie i we współpracy z organizacjami branżowymi dbamy o to by tworzywa dawały nam jak najwięcej na każdym etapie swojego cyklu życia i pozostawały w obiegu tak długo jak to możliwe.