• Forma Wtryskowa Jako Najważniejszy Element Procesu

  14 grudnia 2022
  Forma wtryskowa stanowi jeden z najważniejszych elementów systemu produkcyjnego w technologii wtryskiwania tworzyw sztucznych. Bez niej wtryskarka i wszystkie urządzenia peryferyjne są bezużytecznym wyposażeniem – więc forma to „serce” procesu wytwarzania. Czasem bywa droższa niż wtryskarka, dlatego warto poznać dokładnie jak pracuje i dbać o nią, ponieważ serwis maszyny jest stosunkowo łatwy i możliwy na wykonania na miejscu a serwis i naprawa formy zwykle wiąże się z jej transportem do narzędziowni i niemałymi kosztami.
  Czytaj więcej
 • Znamy Zwycięzców Konkursu Złoty Medal Chemii 2022

  14 grudnia 2022
  Złoty Medal Chemii 2022 otrzymała Martyna Osada z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Tematem zwycięskiej pracy dyplomowej były dokładne obliczenia ab initio dla monowodorków metali alkalicznych i metali ziem alkalicznych. 
  Czytaj więcej
 • Grupa Azoty z Certyfikatem Na Produkty Oparte o Biosurowce

  30 listopada 2022
  Grupa Azoty pozytywnie przeszła audyt certyfikujący systemu  International Sustainability & Carbon Certification Plus (ISCC+). Wprowadzony system pozwoli dostarczyć odbiorcom Grupy Azoty certyfikowane produkty tworzywowe o znacząco niższym śladzie węglowym, oparte na biosurowcach takich jak: biofenol, biocykloheksanon i biokaprolaktam.
  Czytaj więcej
 • Poduszka Resztkowa a Stabilność Procesu

  03 listopada 2022
  Proces wtryskiwania jest realizowany z wykorzystaniem wtryskarek, których praca podporządkowana jest wielu parametrom. Część z nich jest nastawami typowo maszynowymi a część procesowymi. Do najważniejszych należy zaliczyć te związane z temperaturą (wtrysku, formy), ciśnieniem (uplastyczniania, wtrysku, docisku) oraz czasem (wtrysku, docisku, chłodzenia). Jednak są parametry, które wymieniane stanowią dalszy plan procesu, a jednak nie należy ich bagatelizować.
  Czytaj więcej
 • Rola Ciśnienia Uplastyczniania w Procesie Wtryskiwania

  03 listopada 2022
  Przeciwciśnienie to kolejny z parametrów pozostawianych gdzieś na końcu podczas ustawiania procesu wtryskiwania, a pomimo tego, że jest związany tylko z przygotowaniem tworzywa w układzie uplastyczniającym to ma zasadniczy wpływ na masę wypraski i wartość skurczu, z którym z kolej związane są wymiary wypraski.
  Czytaj więcej
 • Projektowanie Wyprasek Wtryskowych

  03 listopada 2022
  Pierwszym etapem produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych (niezależnie od zastosowanej technologii) jest projekt końcowego produktu (wypraski, profilu, wytłoczki itp.). Jednak skupienie się tylko na kształcie geometrycznym, design jest niewystarczające i może przysporzyć wiele problemów i rozczarowań na dalszych etapach przygotowania produkcji.
  Czytaj więcej
 • Podsumowanie Targów K-Show w Dusseldorfie

  03 listopada 2022
  Targi K 2022 w przekonaniu organizatorów stanowią siłę napędową dla innowacji światowego przemysłu tworzyw sztucznych i gumy, przekładającą się w pierwszej kolejności na mnogość konkretnych rozwiązań, maszyn i produktów w kierunku transformacji gospodarki o obiegu zamkniętym.
  Czytaj więcej