Wtryskiwanie TS - Tu Nie Ma Miejsca Na Pomyłkę
Powodem tego jest cykliczny charakter tego procesu, ale i fakt, że udział w formowaniu wszystkich cech fizycznych, strukturalnych, powierzchniowych czy użytkowych bierze, wiele czynników. W dużych zakładach produkcyjnych za każdy etap produkcji odpowiadają inne osoby co powoduje mocne rozproszenie odpowiedzialności i możliwości powstawania pomyłek, na które nie można sobie pozwalać.
Wtryskarka i precyzja jej sterowania, tworzywo i jego przygotowanie do procesu, ale i dobór, forma wtryskowa i jakość jej wykonania oraz proces wtryskiwania i parametry jakie technolog wybierze do przetwórstwa. To wszystko będzie wpływało na wynikową strukturę formowanych wyprasek, a więc ich jakość, powierzchnię, cechy funkcjonalne, naprężenia własne.
Zapanować nad procesem wtryskiwania znaczy być świadomym, że jest on zależny od szeregu czynników, gdzie w każdym z nim może dojść do pomyłki, za którą zawsze, a na pewno w 95% odpowiedziany jest człowiek (5% można zrzucić na zawodność technologii). Dlatego tak ważna jest kontrola każdego z etapów przygotowania produkcji, prowadzenie procesu przetwórstwa i składowania już wyprodukowanych wyprasek.
Przygotowanie produkcji
Pierwszym etapem, gdzie bardzo łatwo o pomyłkę jest nieprawidłowe przygotowanie tworzywa do przetwórstwa. Wynika to często z nieznajomości materiału, który będzie przetwarzany pod kątem jego składu, dodatków, przechowywania czy transportu. Ważnym aspektem w przygotowaniu produkcji jest również zadbanie o kondycję formy wtryskowej i wtryskarki. Procedury przeglądów, bieżącej kontroli stanu maszyny czy przeglądy formy, powierzchni gniazd formujących, obszarów, w których powstają linie łączenia, drożności systemu odpowietrzania, drożności kanałów termostatowania itp. Równie ważnym jest kontrola osprzętu biorącego udział w produkcji, czyli wszystkich urządzeń peryferyjnych.
Stabilne warunki przede wszystkim
Po przygotowaniu produkcji należy zadbać o stabilność warunków na hali produkcyjnej. Należy wyeliminować wszystkie czynniki zakłócające proces wtryskiwania, ale i ochładzania wyprasek już po usunięciu z formy. Duże przeciągi, różnice temperatury i wilgotności między nocą a dniem, czy chociażby duże nasłonecznienie przemieszczające się podczas dnia – to wszystko może stać się czynnikami zakłócającymi produkcję, których z pewnością nie weźmiecie pod uwagę, gdy pojawią się problemy np. z niestabilnością wymiarów wyprasek.
Prowadzenie procesu
Znajomość wytycznych prowadzenia procesu wtryskiwania dla danego tworzywa dostosowane do danej formy wtryskowej (liczby gniazd, grubości ścianki czy długości przepływu i lokalizacji punktu wtrysku), temperatury przetwórstwa, prędkości wtrysku, przeciwciśnienia podczas uplastyczniania, temperatura formy i wiele innych wielkości, które należy dobrać odpowiednio do formowanej wypraski. Oczywiście bardzo pomaga w tym przypadku doświadczenie z przetwórstwa takiego samego tworzywa lub podobnego, ale należy pamiętać, że to samo tworzywo w innej formie wtryskowej może zachowywać się inaczej i generować zupełnie inne problemy czy wady.
Proces nie kończy się na usunięciu wypraski z formy
Nie każdy przetwórca jest świadomy tego faktu. Po usunięciu wypraski z formy zachodzą w niej zjawiska fizykochemiczne jeszcze przez kilkanaście godzin, a zmiany strukturalne (np. wtórna krystalizacja) praktycznie cały czas. Dlatego testom najczęściej poddaje się wypraski dopiero po 24 lub 48 godzinach od wyprodukowania. Tuż po usunięciu z formy wypraska jest najbardziej narażona na wszelkiego rodzaju deformacje i powstawanie dodatkowych (poza tymi które pozyskała podczas formowania w gnieździe) naprężeń własnych. Najczęstszym powodem jest nieodpowiednie składowanie, zbyt krótki czas chłodzenia (szybkie usuwanie z formy), ruchy powietrza na hali i nierównomierne chłodzenie wypraski na stołach zdawczych.
Często produkcja jest również zbyt szybko pakowana w kartony zbiorcze, co powoduje nierównomierne chłodzenie poszczególnych detali w opakowaniach i zróżnicowanie skurczy przetwórczego detali wyprodukowanych na jednej zmianie.
Jak widać problemy będą czyhać na każdym etapie produkcji co powoduje, że poza dużą wiedzą z przetwórstwa technolog powinien wykazać się ogromną czujnością i umiejętnością obserwacji pewnych anomaliów, które mogę jak nie w obecnym cyklu produkcyjnym to w następnym, przynieść poważne problemy. Również o dojrzałości świadczy fakt, że zanim zaczniemy szukać pomocy u dostawcy technologii (maszyn i peryferiów) oraz tworzywa zacznijmy na początku od kontroli poprawności naszej technologii i jej rozwiązań.