• Podsumowanie Targów K-Show w Dusseldorfie

  03 listopada 2022
  Targi K 2022 w przekonaniu organizatorów stanowią siłę napędową dla innowacji światowego przemysłu tworzyw sztucznych i gumy, przekładającą się w pierwszej kolejności na mnogość konkretnych rozwiązań, maszyn i produktów w kierunku transformacji gospodarki o obiegu zamkniętym.
  Czytaj więcej
 • Od Czego Zależy Temperatura Wtryskiwania?

  08 października 2022
  Tworzywa termoplastyczne, jak mówi sama nazwa, można wielokrotnie przetwarzać lub kształtować poprzez zmiany temperatury, którym towarzyszy zmiana właściwości mechanicznych (sztywności). Zmieniając temperaturę można wymuszać ruchliwość makrocząsteczek, które tworzą strukturę polimeru i w ten sposób zmieniać ich kształt.
  Czytaj więcej
 • Degradacja Tworzyw Sztucznych

  08 października 2022
  Tworzywa sztuczne są nazywane często, ze względu na swoją budowę – materiałami makrocząsteczkowymi. W odróżnieniu od materiałów o budowie mało-cząsteczkowej są zbudowane z powtarzających się części zwanych merami. Te struktury mogą być bardzo długie i niestety nie są tak „nieśmiertelne” i długowieczne jak by mogło się wydawać.
  Czytaj więcej
 • Tworzywa Sztuczne Przyszłością Systemów Magazynowania Energii

  08 października 2022
  Odejście od baterii opartych na metalu może utorować drogę systemom magazynowania energii odnawialnej. Farmy wiatrowe i słoneczne powstają na całym świecie w miarę odchodzenia od węgla i paliw kopalnych jako źródła energii. Alternatywy takie jak te są jednak głównie uzupełniające, dostarczając tylko niewielką część energii elektrycznej do sieci energetycznej ze względu na ich „przerywany” charakter. Nadwyżka podaży z wiatraków i ogniw słonecznych musi być magazynowana w taki sposób, aby w razie potrzeby była łatwo dostępna dla sieci, zwykle w godzinach szczytu.
  Czytaj więcej
 • Kompozyty i Ich Zastosowanie

  19 września 2022
  Wydaje nam się, kompozyty to bardzo „młody” materiał. Nic bardziej mylnego - tak naprawdę towarzyszą nam od tysięcy lat, z tą różnicą, że wtedy nie nazywano ich kompozytami. Zatem już 4 tysiące lat przed naszą erą wzmacniano bloki błota podczas budowy domów trawami lub włosiem końskim w celu zwiększenia wytrzymałości. Tworzono w ten sposób kompozyt. Definicja pozwoli tę kwestię rozjaśnić.
  Czytaj więcej
 • Czym Tak Naprawdę Są Tworzywa Sztuczne?

  19 września 2022
  Tworzywa sztuczne, nazywane też polimerami lub w języku potocznym plastikiem to materiały, które od swojej budowy cząsteczkowej nazywane są również materiałami wielkocząsteczkowymi. W reakcjach polimeryzacji łączą wiele pojedynczych cząstek (merów) w bardzo długie makrocząsteczki zwane łańcuchami polimerowymi. Tak najogólniej można opisać strukturę polimerów. W porównaniu z metalami, szkłem, ceramiką są jednym z najmłodszych materiałów, o tak bardzo różnorodnych właściwościach, że zostały nazwane materiałami XXI wieku. Czynią świat bezpieczniejszym, pomagają oszczędzać energię, zabezpieczać żywność przed zepsuciem podczas przechowywania i transportu, wytwarzać „części zamienne” człowieka. Jednak również dla tych, którzy nieumiejętnie się z nimi obchodzą mogą być powodem problemów.  
  Czytaj więcej
 • Modyfikacja Tworzyw Poprzez Dodatki

  05 września 2022
  Dzięki swoim unikalnym właściwościom tworzywa sztuczne zyskują coraz to nowe obszary zastosowań w różnych gałęziach przemysłu oraz wkraczają do aplikacji, które wcześniej były zarezerwowane dla metali i innych materiałów. Do jednych z najważniejszych zalet tworzyw należy zaliczyć łatwość formowania z nich przedmiotów o bardzo skomplikowanych kształtach wykorzystując technologie wtryskiwania.
  Czytaj więcej