• Nowa Metoda Recyklingu Tworzyw Sztucznych Na Bazie Enzymów

  10 maja 2022
  Wariant enzymatyczny stworzony przez inżynierów i naukowców z University of Texas w Austin może rozkładać dławiące środowisko tworzywa sztuczne, których degradacja zwykle zajmuje wieki w ciągu zaledwie kilku godzin lub dni.
  Czytaj więcej
 • Docisk Jako Ważna Część Cyklu Przetwórczego

  04 maja 2022
  Faza docisku jest chyba najmniej „rozumianą” fazą całego cyklu wtryskiwania. Każdy wie, że trzeba ją stosować, żeby nie pojawiały się zapady na powierzchni wyprasek, ale nie każdy wie, że ma jeszcze inne ważne funkcje. Może okazać się zbawienna i poprawić efekt wizualny wypraski, ale również może spowodować tak duże naprężenia własne, że wypraski będą pękały po wyjęciu z formy.
  Czytaj więcej
 • Polimery Inne Niż Zwykle - Polidimetylosiloksan (PDMS)

  04 maja 2022
  Związki krzemoorganiczne należą do związków metaloorganicznych ze względu na obecność w strukturze wiązania krzem – węgiel. Są one znane już od ponad 100 lat, lecz zainteresowanie nimi nadal rośnie, pomimo że można je otrzymać wyłącznie syntetycznie. Związki krzemoorganiczne można podzielić na związki małocząsteczkowe, oligomery i polimery, różniące się między sobą liczbą atomów krzemu w cząsteczce. W zależności od rodzaju atomu X polimery krzemoorganiczne można podzielić na: polisilany (X = Si), polikarbosilany (X = C), polisiloksany (X = O), polisilazany (X = NH lub NR – grupa węglowodorowa), poliborosilany (X = B) oraz polisilikokarbodiimidy (X = N=C=N). Istotnym jest, że zmieniając podstawniki przy atomach krzemu można modyfikować i regulować stabilność chemiczną, termiczną, wpływać na rozpuszczalność polimeru oraz jego właściwości elektryczne czy optyczne.
  Czytaj więcej
 • Grupa Azoty Puławy Wyróżniona w Rankingu Inicjatyw Dekarbonizacyjnych

  26 kwietnia 2022
  Grupa Azoty Puławy została laureatem drugiej edycji Rankingu Inicjatyw Dekarbonizacyjnych organizowanego przez Grupę PTWP. Ranking stanowi zestawienie najciekawszych, najbardziej pomysłowych i efektywnych działań służących ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Uroczyste ogłoszenie zwycięzców miało miejsce 25 kwietnia 2022 roku podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Wyróżnienie w imieniu Grupy Azoty odebrał Filip Grzegorczyk, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Wyboru liderów Rankingu dokonała Rada kampanii "Zielony indeks" złożona z przedstawicieli instytucji i organizacji związanych z polityką środowiskową oraz autorytetów w tej dziedzinie.
  Czytaj więcej
 • Zbieram i Segreguje - Grupa Azoty edukuje i promuje właściwe postawy

  22 kwietnia 2022
  Wspólna akcja Grupy Azoty i Rady Osiedla Mościce z okazji Światowego Dnia Ziemi mająca na celu edukację i promowanie właściwych postaw
  Czytaj więcej
 • Nowa Technika Upcyklingu PET

  19 kwietnia 2022
  Zespół kierowany przez Northwestern University stworzył podstawę dla techniki wzmacniania działania enzymu rozkładającego poliestry PET — tworzywa w dużej mierze używanego do produkcji butelek po napojach i niedrogich ubrań — na jego podstawowe części. Metoda ta może pomóc inżynierom w opracowaniu rozwiązań do usuwania „mikrodrobin plastiku” z rzek i oceanów.
  Czytaj więcej
 • Nowa Technologia Analizy Struktur Wielomateriałowych

  12 kwietnia 2022
  Firma Toray Industries opracowała nową technologię analizy struktur wielomateriałowych, na którą składa się zarówno taśma UD (jednokierunkowa taśma wzmocniona ciągłym włóknem), jak i materiały do formowania wtryskowego. Ten przełom umożliwia dokładniejsze przewidywanie właściwości części wykonanych z wielu materiałów i szybsze opracowywanie technologii oraz produkcji wysokowydajnych komponentów.
  Czytaj więcej