Segment opakowań jest głównym obszarem zastosowań tworzyw sztucznych. Trudno wyobrazić sobie życie bez opakowań. Są stosowane praktycznie przy każdym produkcie czy to dla ochrony, czy jako forma transportu czy tylko jako rzucający się w oczy element podkreślający atrakcyjność towaru. Niezależnie od funkcji jaką ma pełnić – opakowanie wymaga odpowiedniego surowca, aby sprostać wymaganiom jakie jest mu stawiane. Tworzywa sztuczne jako grupa materiałów o wszechstronnych cechach może znakomicie spełniać tę rolę. Czy wyobrażacie sobie opakowanie chroniące żywność od kurzu, brudu, będące barierą dla tlenu, pleśni, drobnoustrojów, wydłużając okres do spożycia a jednocześnie będące idealnie transparentne aby dokładnie widzieć oferowany produkt? Szkło chyba nie jest tu idealnym rozwiązaniem. Może jednak folia, która jest materiałem nieporównywanie lżejszym, odpornym na rozbicie i zdecydowanie mniej wymagającym w przetwórstwie i ponownym recyklingu. Opakowania spożywcze nie są wytwarzane aby zaśmiecały środowisko a w celu ochrony produktów, wydłużenia terminu używalności i tym samym zmniejszenia ilości marnotrawienia pożywienia. A mowa tu tylko o opakowaniach spożywczych…

 

Segment opakowań odpowiada za 40% rynku tworzyw. My, jako konsumenci, odpowiadamy za właściwe ich wykorzystanie i zawrócenie do ponownego wykorzystania.

Głównym produktem Segmentu Tworzyw Grupy Azoty jest Alphalon®, którego odmiany wysokolepkie wykorzystywane są do produkcji m.in. folii płaskich i rękawowych jedno- i wielowarstwowych, woreczków do pakowania próżniowego, osłonek do wędlin, serków, ładunków klejowych z żywic syntetycznych.