Tworzywa w Wojskowości

20 lipca 2023
Patrząc historycznie, w przypadku potyczek zbrojnych, strona posiadająca lepsze wyposażenie bojowe ma większe szanse na finalny sukces. Specjalnie pomijam inne uwarunkowania takie jak wpływ ukształtowania terenu, charakter potyczki, poziom wyszkolenia czy względy taktyki. Użycie jak najlepszego sprzętu bezpośrednio przekłada się na zwiększenie szans w potyczce stąd od czasów zamierzchłych możemy obserwować ciągłe udoskonalanie techniki wojennej i obronnej.

 

Od czasów epoki żelaza to metal był podstawowym wyborem podczas wytwarzania broni oraz elementów uzbrojenia. Był praktycznie jedynym materiałem, który mógł zapewnić wystarczającą wytrzymałość aby przetrwać trudne warunki walki. Każda ewolucja przynosząca zmiany w broni ofensywnej pociągała za sobą nowe metody obrony. Niestety, swoisty wyścig zbrojeń, obserwujemy nadal i zauważamy coraz to nowe wynalazki w zakresie militariów. Oczywiście również tworzywa sztuczne znajdują się w szerokim spektrum zainteresowań przemysłu zbrojeniowego.

Specyfika ówczesnego pola walki wymaga od żołnierza specjalistycznego wyposażenia, które potrafi ważyć blisko 40kg. To wystarczająco duże obciążenie aby zmęczyć nawet najlepiej wyszkolony organizm. Z pomocą przychodzą lżejsze i łatwiejsze w obsłudze zamienniki wykonane z tworzyw sztucznych przyczyniając się do zwiększenia mobilności oraz zachowania większej zdolności bojowej jednostek.

Materiały polimerowe dzięki swej różnorodności oraz unikatowym właściwościom są w stanie zdecydowanie lepiej spełniać powierzone funkcje niż ich tradycyjne odpowiedniki. Podstawowe własności, które wskazują na korzyść tworzyw to:

  • lekkość w stosunku do metali,
  • wytrzymałość i trwałość,
  • wodoodporność,
  • brak potrzeby konserwacji,
  • łatwość i ekonomika wytworzenia,
  • możliwość produkcji skomplikowanych kształtów przy zachowaniu niskich kosztów
  • łatwa modyfikacja materiałów pod konkretne wymagania

Tworzywa sztuczne wykorzystywane są w wielu aplikacjach począwszy od umundurowania pełniąc rolę zaawansowanego ubioru funkcyjnego a skończywszy na elementach uzbrojenia poprawiając zalety współczesnego uzbrojenia.

Niższa waga, konstrukcja, montaż, trwałość i zalety wykończeniowe części z tworzyw sztucznych formowanych wtryskowo skutkują radykalnie niższymi całkowitymi kosztami. W porównaniu z metalowymi, części z tworzyw sztucznych nie wymagają kosztownych operacji wtórnych, takich jak obróbka skrawaniem czy malowanie. Ponadto części z tworzyw sztucznych mogą mieć bardziej skomplikowany kształt co przekłada się na zmniejszenie ilości elementów składowych. Oszczędności na wadze wynikające z przejścia na tworzywa sztuczne zmniejszają ogólne koszty paliwa i transportu co w przypadku wojska pochłaniającego kolosalne ilości ropy naftowej ma zasadnicze znaczenie – zarówno pod względem wydatków jak i logistyki.

Źródło: e-plastics.eu