Rynek Tworzyw Sztucznych Formowanych Metodą Mikrowtrysku

25 marca 2022
Przewiduje się, że rynek tworzyw sztucznych formowanych metodą mikrowtrysku osiągnie do 2026 r. wartość 1,692 mln USD, przy średniorocznym tempie wzrostu CAGR 11,2% z 995 mln USD w 2021 r.  Wysoce precyzyjne komponenty z tworzyw termoplastycznych o mikronowej tolerancji wymiarowej, są stosowane w różnych gałęziach przemysłu, takich jak medycyna, motoryzacja, elektronika i inne.

Według Instytutu Technologii i Automatyki Przemysłowej (ITIA-CNR), mikrokomponenty są często mniejsze niż pojedyncze ziarno granulatu. Elementy tworzywowe formowane metodą mikrowtrysku mają zwyczajowo gramaturę od 1 do 0,1 g z tolerancjami wymiarowymi w zakresie od 10 do 100 mikronów. Ten proces formowania umożliwia producentom wytwarzanie skomplikowanych małych geometrii z maksymalną możliwą dokładnością i precyzją.

Kluczowe segmenty zwiększające wielkość rynku

W 2020 r. komputery PC stanowiły jeden z większych segmentów w tym rynku i przewiduje się również dalszy umiarkowany wzrost w okresie prognozy. Oczekuje się, że dynamika zmian będzie napędzana rosnącym wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń medycznych, mikrokomponentów do pojazdów elektrycznych i różnych komponentów dla przemysłu elektronicznego.

Branża medyczna to największe zastosowanie dla tworzyw formowanych metodą mikrowtrysku. Mikroformowanie medyczne jest wysoce wyspecjalizowanym sektorem. W miarę jak sprzęt medyczny staje się coraz bardziej zminiaturyzowany, wykorzystuje elementy formowane metodą mikrowtrysku, aby zapewnić niezbędną opiekę nad pacjentem zarówno w ciele, jak i poza nim.

Przykłady zastosowań i użycia form dla wyrobów medycznych obejmują urządzenia chirurgiczne, urządzenia endoskopowe, cewniki, aparaty słuchowe, urządzenia do testowania punktów opieki, urządzenia do zarządzania cukrzycą, urządzenia do badań i sekwencjonowania DNA, elementy elektroniczne do urządzeń medycznych, mikroprzepływy i zastosowania farmaceutyczne, w tym urządzenia do podawania leków, fiolki, nasadki, kubki na próbki, probówki do pobierania krwi, strzykawki i części dożylne. Zmieniający się trend w kierunku miniaturyzacji i nanotechnologii w sektorze medycznym napędza popyt na kompatybilne mikroformy dla różnorodnych zastosowań w sektorze medycznym.

Europa była drugim co do wielkości konsumentem tworzyw sztucznych formowanych metodą mikrowtrysku w 2020 roku. Niemcy, Francja i Wielka Brytania są kluczowymi krajami branymi pod uwagę w regionie europejskim. 

Źródło: tworzywa.pl