Projekty Grupy Azoty Docenione Przez Europejskie Stowarzyszenie Na Rzecz Czystego Wodoru
Europejski Sojusz na rzecz czystego wodoru został zainicjowany przez Komisję Europejską w lipcu 2020 roku, a jego celem jest m.in. wdrożenie wodoru jako konkurencyjnego nośnika energii w Europie. Sojusz ma również wskazać przeszkody w zwiększaniu skali czystego wodoru oraz wnieść wkład w prace nad priorytetami w zakresie badań i innowacji. Lista opublikowanych projektów ma na celu stworzenie zintegrowanych europejskich łańcuchów wartości wodoru, a także odpowiednie profilowanie i wspieranie wybranych rozwiązań.
Jako jeden z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie oraz największy producent wodoru w Polsce, aktywnie uczestniczymy w rozwoju rynku wodorowego. Projekty, które zgłosiliśmy do tzw. Project Pipeline to rozwiązania, które pozwolą nam zbudować silną pozycję w obszarze technologii wodorowych. Informacja o uwzględnieniu naszych rozwiązań na liście projektów Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Czystego Wodoru to dodatkowe potwierdzenie słuszności obranego przez nas kierunku – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.
Należy podkreślić, że blisko połowa wodoru produkowanego w Polsce powstaje w fabrykach Grupy Azoty. W ostatnim czasie Grupa opublikowała strategię na lata 2021-2030, która zawiera projekty dotyczące rozwoju gospodarki wodorowej.