Jak Zidentyfikować Pigmenty?
Utworzony w 1925 roku Color Index International jest bazą danych pigmentów i barwników publikowaną przez Society of Dyers and Colourists oraz American Association of Textile Chemists and Colorists. Barwnikom nadano wiele różnych zastrzeżonych i ogólnych nazw, ale Color Index International zapewnia znormalizowany system używany przez producentów i konsumentów na całym świecie, który może być niezwykle informacyjnym narzędziem dla artystów.
Jak działa indeks kolorów?
W przeciwieństwie do innych systemów kolorów, takich jak Pantone czy Munsell System, Color Index International grupuje barwniki i pigmenty według ich składu chemicznego, a nie dokładnego odcienia, wartości i nasycenia koloru, który wytwarzają.
Każdy wpis pigmentu ma dwa kody identyfikujące – Colour Index Constitution Number oraz Colour Index Generic Name Code Na przykład Ultramarine Blue jest sklasyfikowany pod CI 77007 (CICN) i PB 29 (CIGNC). Kod nazwy rodzajowej indeksu kolorów jest najbardziej rozpoznawalny dla artystów i często można znaleźć jeden lub więcej z tych kodów jako część opisu koloru przed jego wyborem oraz na tubie lub butelce z farbą.
Litery klasyfikują grupę kolorystyczną, np.: PB= Pigment Blue, PW= Pigment White, PV= Pigment Violet, itd. Numer klasyfikuje skład chemiczny – tak więc PB 29 można odczytać jako „Pigment Blue 29” – identyfikując go jako sulfokrzemian sodowo-glinowy lub ultramarynę (niektórzy producenci dodają wzór chemiczny obok kodu nazwy indeksu kolorów, ale nie wszyscy). Liczba nie jest bezpośrednio związana z żadną częścią rzeczywistej struktury chemicznej, a raczej jest przypisana chronologicznie w kolejności, w której pigment został dodany do indeksu (nie kiedy pigment został odkryty).
Wszystkie pigmenty mają indywidualne cechy, takie jak przezroczystość/nieprzezroczystość, siła barwienia, granulacja, szybkość schnięcia, światłotrwałość i trwałość — a wszystko to ma ogromny wpływ na uzyskaną barwę (kolor). Te właściwości pigmentów są określane przez ich właściwości fizyczne i strukturę chemiczną, i chociaż dokładna nauka stojąca za tym jest złożona, wiedza o tym, jak zachowują się niektóre pigmenty, to świetny sposób na maksymalne wykorzystanie ich właściwości do uzyskania optymalnego efektu produkowanych wyrobów z tworzyw.