Globalny Rynek Poliolefin Termoplastycznych

16 lutego 2022
Szacuje się, że wielkość rynku termoplastycznych poliolefin (TPO) w 2021 r. wyniesie 4,5 mld USD, a do 2026 r. ma osiągnąć 6,2 mld USD, przy CAGR 6,4% w latach 2021–2026.

TPO są stosowane do zewnętrznych części nadwozia, takich jak zderzaki, panele wahaczy, uszczelki nadwozia, uszczelki samochodowe, drzwi i okna oraz inne części. Ostatnie osiągnięcia aplikacyjne związane z modyfikacją TPO umożliwiły ich zastosowanie w zastosowaniach pod maską w przemyśle samochodowym. Coraz większa ich popularność w przemyśle motoryzacyjnym wynikająca w głównej mierze z chęci zmniejszenia masy pojazdów i poprawy ich efektywności paliwowej pomaga napędzać rynek TPO.

Ponadto TPO można przetwarzać różnymi technikami, takimi jak formowanie wtryskowe, wytłaczanie profili, termoformowanie i formowanie z rozdmuchiwaniem. Są one odporne na warunki atmosferyczne i nie ulegają degradacji pod wpływem promieniowania słonecznego. Dlatego jest to materiał szeroko stosowany do wykonywania dachów i innych zastosowań zewnętrznych.

Przewiduje się, że rynek TPO w segmencie motoryzacyjnym będzie się rozwijał dzięki zwiększonej konkurencji między firmami w dostarczaniu lekkich i wytrzymałych części samochodowych, rosnącemu popytowi na pojazdy, wspierającej polityce rządu, rozwojowi infrastruktury transportowej i szybkiemu wzrostowi gospodarczemu. Z kolei branża budowlana odpowiadała za 20% całego rynku pod względem wielkości w 2020 roku. W branży budowlanej TPO stosuje się do membran dachowych, hydroizolacji, wykładzin, okładzin ściennych i innych elementów.

Rynek TPO w regionie Azji i Pacyfiku stanowił największy udział w całym rynku w 2020 r. Oczekuje się, że popyt na TPO będzie rósł ze względu na rozwijający się sektor budowlany i motoryzacyjny. W regionie Azji i Pacyfiku w 2020 r. na rynku TPO dominowała Japonia, a następnie Chiny i Korea Południowa. Przewiduje się, że rynek zarejestruje wysoki CAGR w okresie prognozy.

Ameryka Północna miała w 2020 r. drugi co do wielkości udział 30,2% w całym rynku TPO pod względem wolumenu. Wysoki popyt wynika z rozwijającego się sektora motoryzacyjnego. Oczekuje się, że silny wzrost sprzedaży samochodów będzie napędzał rynek TPO w regionie. Poza tym oczekuje się, że rozwój sektora budowlanego wzmocni rynek.

Źródło: tworzywa.pl